Podczas pracy z wysokimi prądami zgrzewania, pobór energii z sieci za pomocą transformatorów jednofazowych jest problematyczny ze względu na powstające w związku z tym nierównomierne obciążenie sieci zasilającej.
Rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiedniego zasobnika energii, który w przerwach między dwoma zgrzeinami zostaje naładowany za pomocą urządzenia ładującego.
W tej metodzie zgrzewania energia elektryczna jest przechowywana w bateriach kondensatorów, które są następnie gwałtownie rozładowywane przez specjalny transformator.
W ten sposób generowany jest impuls prądowy, który inicjuje proces zgrzewania. Charakterystyczne tu są impulsy o wysokim natężeniu prądu, lecz o krótkim czasie trwania.
Ta metoda jest najczęściej stosowana przy zgrzewaniu garbowym.
Zalety zgrzewania kondensatorowego:
- Niskie obciążenie sieci,
- Możliwość łączenia materiałów o słabej zgrzewalności,
- Bardzo krótkie czasy procesu,
- Wysoka żywotność elektrody,
- Bardzo małe obszary wpływu ciepła,
- Zazwyczaj brak konieczności chłodzenia wodą
Do tego procesu wymagane są specjalne transformatory impulsowe.
Transformator pełni nie tylko funkcję przenoszenia energii, ale wraz z kondensatorem ładowania tworzy także obwód rezonansowy.
Elementy tego obwodu rezonansowego są decydującymi parametrami procesu, ponieważ określają rodzaj oscylacji oraz wysokość i kształt wynikowego impulsu prądowego.
Firma EXPERT Transformatorenbau GmbH od wielu lat zajmuje się projektowaniem i produkcją tych specjalistycznych transformatorów.
Dzięki naszym własnym programom symulacyjnym możemy optymalnie obliczyć i zaprojektować transformatory tego rodzaju.